Puchaty przepis na mini sernik cynamonowo-miodowy

7 września 2015 |

Dawno temu, kiedy Wasza Puchatość była jeszcze małym niesfornym liskiem, na niukowym dworze opowiadano niezwykłą historię o lisich poławiaczach chmurek. Podobno każdej pełni księżyca wypływali srebrnymi łodziami w morze by łowić puchate obłoki w siatki na motyle.  Białe chmurki, nieskażone gniewem księżyca były słodkim dodatkiem do królewskich deserów. Najwyżej cenione na królewskim stole były fragmenty z samego szczytu obłoku – białe jak śnieg i słodkie jak miód, oprószone z wierzchu złotym pyłem gwiazd. Tak też smakuje puszysty sernik cynamonowo-miodowy z serka mascarpone. Zapraszam do przepisu.

Cynamonowo-miodowy sernik mascarpone

(bez pieczenia, czas przygotowania ok 30 min + chłodzenie ciasta)
Jest to sernik w wersji mini. Przygotowujemy go w formie okrągłej o średnicy 12 cm.

Spód ciasta

  • Herbatniki korzenne 50 g (można zastąpić zwykłymi herbatnikami)
  • Masło 50 g
  • Przyprawa korzenna ½ łyżeczki (tylko jeśli używamy zwykłych herbatników)

Herbatniki kruszymy. Jeżeli używamy zwykłych herbatników, mieszamy z pokruszone ciastka z przyprawą korzenną. Następnie dodajemy roztopione masło i układamy na dno formy. Tak przygotowany spód wstawiamy do lodówki.

Masa sernikowa

  • Serek mascarpone 250 g
  • Śmietanka 36% 150 g
  • Miód lipowy 3 łyżki
  • Żelatyna 2 łyżeczki
  • Cynamon mielony do dekoracji

Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno na niskich obrotach miksera. Uważajmy aby jej nie przebić, w przeciwnym razie ze śmietanki zrobi się masło i oddzieli się serwatka, a wtedy będzie się ona nadawała jedynie do wyrzucenia. W osobnym naczyniu ucieramy serek mascarpone z miodem. Ilość miodu można zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od preferencji, więc smakujemy.

Żelatynę rozpuszczamy w 2 łyżkach letniej wody, a następnie wraz z ubitą śmietanką dodajemy do masy i delikatnie mieszamy. Najlepiej zrobić to łyżką lub mikserem na najniższych obrotach. Staramy się to robić jak najkrócej ponieważ ponownie ryzykujemy ubicie masła.

Masę wykładamy do formy z przygotowanym wcześniej spodem, który do tej pory leżakował w lodówce. Ciasto schładzamy przez ok. 3h. Po wyjęciu z lodówki nożem oddzielamy boki sernika od formy, a górną część dekorujemy cynamonem. Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo sernik powinien być sprężysty i nie powinien się rozpływać.

Uwagi

Ciasto jest trudne do przygotowania, dlatego warto użyć małej formy. Pozwala to zaoszczędzić na składnikach gdy coś pójdzie nie tak. Wasza Puchatość przygotowała udany sernik dopiero za czwartym razem ☹. Poza tym sernik jest dosyć ciężki. Z podanej formy wychodzą cztery porcje, co jest w sam raz by lisi brzuszek czuł się po jego zjedzeniu dobrze. Życzę wam puchatego bujania w sernikowych obłokach.