„Wybrana” Naomi Novik – recenzja

14 grudnia 2015 |

Ostatnio w ręce wpadła mi „Wybrana” autorstwa Naomi Novik i przyznam szczerze, że mogłabym ją śmiało zaliczyć do tego zbioru czytadeł, które pochłania się z zapartym tchem, w bardzo krótkim czasie, mając nadzieję na więcej.

Nieopodal małej wioski na peryferiach królestwa Polnii rozpościera się złowrogi Bór przesiąknięty złymi mocami. Wszystko co napotka na swojej drodze zostaje skażone złą magią. Mieszkańcy wioski, aby uchronić się przed jego niszczycielską siłą, korzystają z pomocy potężnego czarodzieja. Jednak ten, w zamian za ochronę, co dziesięć lat zabiera do swojej wieży jedną dziewczynę z grona siedemnastolatek. Nadchodzi dzień wyboru. Mieszkańcy są święcie przekonani, że wybrana zostanie Kasia – najpiękniejsza i najbardziej utalentowana ze wszystkich wioskowych dziewcząt. Jednakże Smok, bo tak na imię ma nasz czarodziej, ku ogromnemu zaskoczeniu ogółu wybiera kogoś innego. Tym kimś jest Agnieszka.

Agnieszka, główna bohaterka Wybranej, jest naszym przewodnikiem przez całość tej niezwykłej opowieści, gdyż mamy tu do czynienia z pierwszoosobową narracją. Dzięki takiemu zabiegowi możemy utożsamić się z bohaterką i zobaczyć jej oczami przestawioną historię. Razem z nią będziemy przeżywać jej uczucia, odkrywać sekrety Boru, uczyć się magii i poznawać jej pierwotne i tajemnicze formy pochodzące z natury. Z drugiej strony nacechowanie narracji dużą dozą emocjonalności może sprawić, że Agnieszka stanie się dla nas w którymś momencie irytująca.

Powieść zaczyna się bardzo spokojnie. Od pierwszych stron śledzimy rozterki emocjonalne Agnieszki, która sama, tak jak wszystkie panny w Dwierniku nie chce być tą wybraną. Z drugiej strony martwi się o swoją najlepszą przyjaciółkę, Kasię, którą mieszkańcy pretendują do wyboru. Nikt nie wie co dzieje się z dziewczętami które Smok zabiera do wieży. Wiadomo jedynie, że po 10 latach służby czarodziej je uwalnia, a one do wioski wracać już nie chcą. Siedemnastoletnie panny snują więc najgorsze domysły. W momencie gdy wiekowy czarodziej, zachowujący dzięki czarom wciąż młody wygląd, jednak decyduje się na Agnieszkę, zaczęłam obawiać się, że Wybrana to tak naprawdę tkliwy romans osadzony w scenerii fantasy. Na szczęście okazało się, że się myliłam, choć w książce wątku romantycznego nie zabraknie. Agnieszka jest flejtuchem, który woli biegać boso po lesie niż uczyć się magii, którą bezskutecznie przekazać jej próbuje czarodziej o wybuchowej osobowości. Szczerze mówiąc, jest on postacią o wiele bardziej interesującą niż młoda adeptka. Z chęcią przeczytałabym kolejną książkę osadzoną w świecie Wybranej, opisującą tylko jego przygody.

Ogólnie całość czyta się lekko i przyjemnie, nie zauważając upływającego czasu, co jest z pewnością zasługą stylu autorki, która w bardzo plastyczny sposób przedstawia nam swój świat. Z krótkiej notki biograficznej na okładce dowiadujemy się, że Naomi Novik jest pisarką polskiego pochodzenia. I rzeczywiście – w powieści możemy doszukać się wielu elementów inspirowanych polskimi (słowiańskimi) baśniami, w szczególności tej o Babie Jadze. Nadaje to historii dosyć swojski, a zarazem mroczny charakter. Poza tym w książce nie brakuje ociekających krwią walk z potworami i ludźmi, intryg między czarodziejami, wyszukanych podstępów i przede wszystkim magii.

Nie ma na co czekać, tylko wybrać z półki Wybraną i zabrać się do czytania. Gorąco polecam.

Tytuł: Wybrana
Autor: Naomi Novik
ISBN: 978-83-7818-737-0
Cena: 39,90 zł