Eckhart Tolle „Potęga teraźniejszości” – recenzja

5 marca 2016 |

Jestem jeden, czy jest mnie dwóch? Jeśli nie mogę ze sobą wytrzymać, to widocznie jesteśmy dwaj: z jednej strony «ja», który mówię te słowa, a z drugiej jakaś – powiedzmy – «osoba», która już nie wytrzymuje. A skoro tak, to może tylko jedno z nas istnieje naprawdę.

Obserwowałeś kiedyś poczynania swojego umysłu? Niekończące się monologi o tym jaki to jesteś, lub nie jesteś? Nasz umysł potrafi być niezwykle kreatywny w wymyślaniu problemów. Któż nie zna sytuacji, gdy o trzeciej nad ranem myśli niczym istny pociąg pospieszny pędzą nam przez głowę, tworząc coraz to gorsze scenariusze zdarzeń? Żyjemy naszymi myślami. Utożsamiamy się z nimi do tego stopnia, że nie oddzielamy tego pędzącego myśliciela od prawdziwego siebie.  Eckhart Tolle w Potędze teraźniejszości tłumaczy mechanizmy, którymi rządzi się nasz egotyczny umysł, oraz daje wskazówki jak dotrzeć do samego siebie.

Kim jest Eckhart Tolle?

Eckhart Tolle jest współczesnym nauczycielem duchowym nie związanym z żadną religią ani tradycją. Studiował filozofię, psychologię i literaturę na Uniwersytecie Londyńskim. We wprowadzeniu do Potęgi teraźniejszości czytamy, że zanim ukończył trzydzieści lat żył w ciągłym niepokoju, miewając napady depresji, którym towarzyszyły myśli samobójcze. Pewnej nocy, pod napływem negatywnych myśli i lęku, doświadczył głębokiego przebudzenia duchowego. Zrozumiał, że jego świadomość pod ogromnym naciskiem cierpienia przestała utożsamiać się z nieszczęśliwym i głęboko zalęknionym „ja”, które okazało się być tylko stworzoną przez umysł fikcją. Od tamtego czasu czuł błogi, niezaburzony spokój i radość istnienia. Kilka lat po tym wydarzeniu wiele osób pytało Eckharta Tolle jak osiągnąć taki stan. Z tej potrzeby powstała Potęga teraźniejszości.

Formuła książki

Potęga teraźniejszości napisana jest w formie pytań i odpowiedzi, które zebrano w czasie wykładów, seminariów i spotkań z Eckhartem Tolle. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania takie jak:

  • Czy myślenie jest niezbędnym warunkiem przetrwania w tym świecie?
  • Co to takiego potęga teraźniejszości?
  • Czym jest istnienie a czym obecność?
  • Dlaczego ulegamy nałogowi myślenia?
  • i wiele innych…

Nieraz można odnieść wrażenie jakbyśmy sami rozmawiali z jej autorem dzięki temu, że całość książki zachowuje formę dialogu. Pojawiają się w niej zdania wpadające w wątpliwość, np. ”Nie wierzę, że kiedykolwiek uda mi się dotrzeć do punktu, w którym całkowicie uwolnię się od problemów.” „Nie rozumiem jak mogę się teraz wyzwolić…” Autor także i tych głosów nie pozostawia bez odpowiedzi. W książce celowo wskazywane są miejsca gdzie można się na chwilę zatrzymać i zastanowić się nad wcześniej przeczytanym fragmentem. Nie jest to lektura z którą należy się spieszyć.

Co najbardziej zapadło mi w pamięci po przeczytaniu Potęgi teraźniejszości?

Czułam się zaskoczona, gdy wraz z kolejnymi stronicami książki odkrywałam, że dosłownie każda myśl którą wypuszcza z siebie mój umysł to tak naprawdę nie ja. Eckhart Tolle pisze, że wiele osób żyje nosząc w swojej głowie wewnętrznego dręczyciela. Chodzi o ten wewnętrzny głos, który nieustannie prowadzi swój monolog, jakby sam żył własnym życiem. Często bezwiednie się z nim utożsamiamy, pozostając w jego niewoli, prawie tak, jakbyśmy byli opętani. Remedium na wyrwanie się spod władzy umysłu jest świadomość, obserwacja myśliciela, pozostawanie w stanie obecności. Bycie na tu i teraz, w chwili teraźniejszej, ponieważ tylko ona fizycznie istnieje.

Kolejnym ciekawym zagadnieniem opisanym w książce jest czas psychiczny. Skoro realnie istnieje tylko chwila teraźniejsza, to przyszłość i przeszłość nie istnieją. One pojawiają się tylko w naszym umyśle, ale realnie ich tutaj nie ma. Niestety większość czasu spędzamy żyjąc w iluzji swojego umysłu, który albo zamartwia się tym, co będzie w przyszłości (nie podejmując żadnych kroków w chwili obecnej), lub wciąż odtwarza i rozpamiętuje bolesne wspomnienia z przeszłości.

Na koniec zapamiętałam fragment dotyczący ciał bolesnych. Są to wszystkie bolesne doświadczenia, które pozostawiają w człowieku trwały ślad, a następnie z tego całego nagromadzonego bólu tworzy się rodzaj negatywnej energii, która wypełnia cały umysł i ciało. Ciała bolesne pragną dramatów, cierpienia i negatywnych emocji którymi się żywią. Zachowują się niemal jak oddzielne byty, a w rzeczywistości są tylko potworami, które narodziły się w naszych głowach napędzane nieświadomością. Je także można spacyfikować dzięki praktyce bycia na tu i teraz.

Podsumowanie

Książkę tę, moim zdaniem, może przeczytać dosłownie każdy, bez względu na wyznawaną religię czy światopogląd. Dla osób szukających sensu swojego życia czy ścieżki rozwoju duchowego będzie ona wspaniałym drogowskazem, a dla innych zbiorem interesujących koncepcji na temat naszego umysłu i wewnętrznego ja.

Potęga teraźniejszości to wspaniała lektura rozbudzająca świadomość. Pokazująca nam, że wszystko to czego pragnie i do czego próbuje przywiązać się nasz umysł nie jest tym czego tak naprawdę nam potrzeba. Okazuje się, że to coś już mamy w sobie. Tylko od nas zależy czy zechcemy to zobaczyć.

Tytuł: Potęga teraźniejszości
Autor: Eckhart Tolle
ISBN: 978-83-7579-137-2
Cena: 34,90 zł