Międzynarodowa Wystawa Świat Storczyków w Sopocie

14 maja 2017 |

Taka okazja to nie lada gratka dla miłośników storczyków. Mowa o Międzynarodowej Wystawie „Świat Storczyków” organizowanej w dniach 12-14 maja 2017 na terenie Hipodromu w Sopocie. Na zwiedzanie wybrałam się drugiego dnia wystawy i uważam że było warto.

Istny raj dla miłośników storczyków

To pierwsza taka wystawa organizowana w Polsce. Można było na niej podziwiać rośliny przywiezione przez wystawców z Portugalii, Tajwanu, Ekwadoru, Niemiec, Węgier, Litwy, jak również z Polski. Pierwsze skrzypce grały na niej oczywiście orchidee, których było całe mnóstwo. Oglądać i podziwiać można było przeróżne gatunki i odmiany, zarówno te łatwo dostępne w kwiaciarniach, jak i te trudniej dostępne okazy. Były storczyki o kwiatach tak małych jak główka od zapałki. Były storczyki średnie i ogromne, a także istni storczykowi kosmici. Wiele ekspozycji wyglądem przypominało piękne, kolorowe mini-dżungle. Poza storczykami na wystawie znalazły się także oplątwy i rośliny owadożerne, które również prezentowały się zachwycająco.

Na zakupy tylko z pełnym portfelem

Warto pamiętać, aby na takie imprezy zaopatrzyć się w większą ilość gotówki, ponieważ na wystawie można było dokonać zakupu roślin. Niejednym ciężko było wyjść z takiego miejsca z pustymi rękoma. Większość wystawców miała stanowiska na którym można było zakupić okazy dokładnie takich samych gatunków jak te prezentowane na ekspozycjach. Była to świetna okazja dla osób które chciały wzbogacić swoją kolekcje o gatunki trudno dostępne na lokalnym rynku. Wybór był ogromny, a ceny wahały się od 50 do nawet 600 zł za roślinę, a niektórzy sprzedawcy mieli ceny podane w euro. Oprócz samych storczyków można było zakupić również ręcznie robione doniczki, okazy roślin owadożernych i oplątw, kompozycje kwiatowe przygotowane przez kwiaciarnię, a także biżuterię z motywem storczyków.

Okazja do uzupełnienia wiedzy

W czasie wystawy odbywały się warsztaty i wykłady o storczykach, oraz pokazy florystyczne. Sama wzięłam udział w warsztatach storczykowych, które skupiały się na najważniejszych elementach pielęgnacji storczyków na przykładzie phalaenopsis. Była to świetna okazja do uzupełnienia wiedzy i dowiedzenia się czegoś nowego. Podczas warsztatów można było zadawać pytania jak i poprosić o radę w przypadku problemu ze swoim storczykiem. Z resztą porad dotyczących pielęgnacji poszczególnych gatunków można było zasięgnąć także u samych wystawców.

Warto zwrócić uwagę na to, że wystawa była też świetną okazją do zrobienia ciekawych zdjęć przepięknych kwiatów, także zapraszam was do oglądania galerii.

Zapisz