Przesadzanie storczyków Phalaenopsis

1 marca 2017 |

Pora na przesadzanie. Korzenie storczyka przecisnęły nawet przez otwory dopływowe

Witajcie po dłuższej przerwie. Miło mi was gościć w nowej odsłonie bloga. Dzisiaj opowiem wam nieco o przesadzaniu storczyków z rodzaju Phalaeonopsis. Będzie tutaj trochę książkowej wiedzy i tego, czego nauczyłam się podczas przesadzania pierwszego z moich storczyków. Do nowej doniczki trafił on około rok temu i do dziś dobrze się trzyma. W ostatnim czasie postanowiłam zabrać się za przesadzenie kolejnego, więc będę mogła wam omówić tę czynność na jego przykładzie.

Najważniejsze informacje

Zacznijmy od tego, że przesadzanie jest zabiegiem przy którym można niechcący popełnić dużo błędów. Jednak tak czy owak, w którymś momencie storczyka trzeba będzie przesadzić. W szczególności jeśli to Phalaenopsis, który ma tendencję do szybkiego wzrostu. Zazwyczaj rośliny te przesadza się co dwa lata, ale czasami może zaistnieć potrzeba zrobienia tego wcześniej. Generalnie przesadzamy storczyki, gdy:

 • mają za małą doniczkę – dużo korzeni wychodzi poza nią, a jeśli doniczka zaczyna się odkształcać to już na pewno powinniśmy to zrobić. Kwiat przesadzamy do doniczki większej o jeden rozmiar.
 • W doniczce jest dużo rozkładającego się, zbitego podłoża – wymieniamy podłoże, w tej samej doniczce (chyba że storczyk się w niej nie mieści).

Przesadzanie to czynność, która mocno zaburza cykl rozwoju rośliny. Nasz storczyk będzie potrzebował nieco czasu, by zająć się regeneracją korzeni i dojściem do siebie po tym zabiegu. Zazwyczaj na pewien czas zatrzyma wzrost, a jeśli podczas przesadzania miał pąki kwiatowe, to najprawdopodobniej je zrzuci. Najważniejsze by uzbroić się w cierpliwość i nie panikować. Oto najważniejsze co musisz wiedzieć jeśli decydujesz się na przesadzanie Phalaenopsisa:

 • Nie przesadzaj go zaraz po zakupie, bo zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Poza tym storczyk i tak musi zużyć sporo energii by przystosować się do warunków domowych.
 • Przesadzaj między wiosną, a jesienią. Wtedy dni są dłuższe, a światła więcej, więc storczyki nie muszą korzystać z rezerw składników pokarmowych by zregenerować korzenie.
 • Nie przesadzaj w czasie upałów, ponieważ wtedy roślina ma większe zapotrzebowanie na wodę.
 • Po przesadzeniu miną 2 – 4 tygodni zanim storczyk wznowi wzrost, więc nie przejmuj się tym, że przez jakiś czas nic się nie dzieje.
 • Jeśli możesz, wybieraj moment w którym Phalaenopsis nie ma pąków. Jeśli kwitnie na okrągło, a przesadzić go trzeba, to przygotuj się na to że, po przesadzeniu kwiaty prawdopodobnie opadną. Pędy z kwiatami można też odciąć przed przesadzaniem. Dzięki temu roślina nie będzie musiała się nimi zajmować, więc skupi się na korzeniach.
 • Podłoże przesadzanego storczyka powinno być lekko wilgotne. Nie powinno być ani suche, ani mokre, gdyż suche korzenie łatwiej się łamią, a w mokrym nieprzyjemnie się pracuje.

Nie zwlekaj z przesadzaniem. Jeśli bardzo dużo korzeni wyrasta poza doniczkę, mam tu na myśli również korzenie powietrzne, to lepiej zrób to wcześniej niż później. Im storczyk jest bardziej rozrośnięty, tym trudniej będzie go wyciągnąć z doniczki, oczyścić ze starego podłoża i umieścić w nowym. Storczyk, którego przesadzałam rok temu miał tak przerośnięte korzenie, że doniczka wybrzuszyła się nienaturalnie, a potem pękła. Przez szczelinę korzenie przecisnęły się na zewnątrz i trzeba było trochę pokombinować żeby go z niej wyciągnąć.

Przesadzanie Phalaenopsis na przykładzie mojego storczyka

Storczyk rozrósł się tak bardzo, że konieczne było rozcięcie doniczki nożyczkami.

Mój storczyk miał już zdecydowanie za małą doniczkę. Kwitnął bez przerwy, więc postanowiłam nie czekać aż pojawi się okres bez kwiatów. Odczekałam jakieś 1,5 tygodnia od ostatniego podlewania. Podłoże nie zdążyło jeszcze całkiem przeschnąć, ale nie było mokre. Nową doniczkę przygotowałam o rozmiar większą. W tym przypadku roślina opuściła doniczkę 12cm i przeprowadziła się do takiej o średnicy 15 cm. Kupiłam też jedno z ogólnodostępnych gotowych podłoży dla storczyków.

Aby wyciągnąć storczyka ze starej doniczki, można spróbować pouciskać ją po bokach, by korzenie się odkleiły. Jednak mój storczyk rozrósł się tak bardzo, że konieczne było rozcięcie jej nożyczkami.

Tak wygląda po wyciągnięciu z doniczki.

Czas na najbardziej czasochłonną czynność podczas całego przesadzania. Trzeba wyciągnąć spomiędzy korzeni całe stare podłoże. Nie jest to łatwe i niestety łatwo przy tym o uszkodzenia. W tym przypadku nie dało się tego zrobić bez rozplątania korzeni. Przypomina to trochę rozplątywanie wielkiego kołtuna na długich włosach. Delikatnie poluźniałam palcami poszczególne miejsca, a jeśli nie ruszyły się, to przechodziłam do następnych.

Aktualizacja: Pewien czas po opublikowaniu tego wpisu poznałam następujący sposób przygotowania rośliny do przesadzenia. Pozbywamy się tej części podłoża, które daje się bez problemu wyciągnąć. Następnie roślinę umieszczamy w misce z letnią wodą i zostawiamy na ok 30 minut. Nasiąknięte korzenie będą bardziej elastyczne i łatwiej będzie wyciągnąć z pomiędzy nich kawałki np. kory. Zdrowe korzenie nabiorą ciemnozielonej barwy i łatwiej nam będzie wśród nich wypatrzeć te, które należałoby usunąć.

Storczyk po usunięciu starego podłoża i rozplątaniu korzeni.

Teraz trzeba odciąć wszystkie nadgniłe, czarne, zbrązowiałe i uschnięte części korzeni. Pamiętajmy, by nożyczki, sekator lub inne narzędzie którym to robimy było czyste, odkażone. Następnie zostawiamy roślinę na czas od kilku minut do pół godziny by ranki mogły trochę podeschnąć

W kolejnym kroku korzenie układamy w nowej doniczce powoli je skręcając. Robimy delikatną spiralę, ciasną na tyle, na ile korzenie nam pozwalają. Świeże podłoże musimy włożyć do doniczki tak, by między korzeniami nie powstały luki, lub by powstało ich możliwie jak najmniej. Niestety, nie jest to takie łatwe. Ja to robiłam jeszcze w trakcie skręcania spirali z korzeni. Doniczką trzeba trochę postukiwać, potrząsać, a i to nie zawsze pomaga. Tam, gdzie się dało, delikatnie przesuwałam korzenie palcami, by w wolne przestrzenie wpadło więcej podłoża. Można do doniczki włożyć korzenie powietrzne, by storczyk był bardziej stabilny. Nie zasypujemy pędu głównego. Odcięłam pęd kwiatowy.

Układam korzenie w nowej doniczce i uzupełniam podłoże.

Po przesadzeniu

Po przesadzeniu musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

 • nie podlewamy storczyków przez 24h by wszelkie ewentualne ranki mogły przeschnąć.
 • Nie nawozimy przez około 6 tygodni, chyba że na opakowaniu podłoża jest napisane inaczej.
 • Jeśli system korzeniowy był mocno uszkodzony lub składał się tylko z korzeni powietrznych, trzeba pomóc roślince zraszając spodnią część liści rano i wieczorem. Robimy to przez kilka, kilkanaście tygodni, do momentu aż zaobserwujemy że wytworzyły się nowe korzenie (np. przez przezroczystą doniczkę).
 • Podlewamy normalnie, ale kontrolujemy, czy podłoże nie wysycha za szybko (nowe podłoże nie trzyma zbyt długo wilgoci).

To wszystko na temat przesadzania storczyków. Mam nadzieję, że te rady wam pomogą, a wasze storczyki będą pięknie i bujnie rozwijać się w nowych doniczkach. Artykuł opracowałam na podstawie własnej wiedzy i informacji z poniższej książki.

Bibliografia:

L. Röllke, Storczyki uprawa i pielęgnacja, MULTICO Oficyna Wydawnicza